Cylindrické vložky

Jak určit správnou velikost cylindrické vložky?

Je třeba zjistit umístění zadlabacího zámku vzhledem k tloušťce dveří a kování, do kterých cylindrickou vložku kupujete. Důležitá je tedy vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří, potom totéž z vnitřní strany dveří. Tím získáme dva rozměry A a B, které slouží pro správné určení velikosti cylindrické vložky. Ukázku naleznete zde.

 

Co má vliv na životnost cylindrické vložky?

Cylindrická vložka a klíč tvoří optimálně vyvážený celek. Důležité jsou vzájemné tolerance, složení a vlastnosti použitých materiálů. Proto je velmi důležité používat originální klíče FAB, které poznáte podle loga psa.

Kopie klíčů FAB doporučujeme nechat zhotovovat u profesionálů, kteří znají nároky na jejich výrobu a mají kvalitní vybavení. Nekvalitní klíč dokáže podstatně zkrátit životnost vložky.

Nečistoty ve vložce ovlivňují její životnost proto je důležitý její servis.
Norma doporučuje mazání cylindrických vložek po 5000 cyklech.

Na mazání cylindrických vložek doporučujeme používat Mazadlo Fab nebo Mazadlo Fab Plus. Doporučujeme pravidelný servis. Součástí servisu by měla být i kontrola kvality klíčů vstupujících do cylindrické vložky 

 

Jak často bych měl vyměňovat cylindrickou vložku ve vchodových dveřích? Kdy vyměnit starou vložku za novou?

Zpravidla doporučujeme výměnu cylindrické vložky po 5ti až 10ti letech běžného provozu. Důvodem je nejen opotřebení z hlediska používání, ale i možná morální zastaralost pro dané zabezpečení. Vodítkem pro správný výběr je hodnocení dle Pyramidy bezpečnosti. Cylindrickou vložku je nutné vždy vyměnit v případě poškození, které by mohlo mít vliv na její funkčnost. 

 

Je třeba provádět údržbu cylindrické vložky?

Údržba cylindrické vložky závisí na prostředí, ve kterém je používána. Pro zvýšení odolnosti proti vnějším vlivům doporučujeme minimálně 1x za rok použít speciální mazadlo - FAB Mazadlo plus

 

Je možné přestavět stávající cylindrickou vložku na jiný klíč?

Ano, Servisní střediska  dokáží přestavět cylindrickou vložku  na jiný klíč

 

Je možné podle klíče sestavit cylindrickou vložku?

Ano, dle klíče lze běžně sestavit nejen cylindrickou vložku, ale i visací zámek, přídavný zámek, nábytkový zámek apod.

 

Co znamená termín SU, jaký je jeho princip a cena?

SU znamená společný (sjednocený) uzávěr, na který mohou být sestaveny různé cylindrické vložky, ale i visací zámky, přídavné zámky apod. Tím docílíme snížení počtu potřebných klíčů na jeden, kterým poté otevíráme zároveň byt, garáž, branku, sklípek nebo zahradní dome apod. Cena se řídí ceníkem FAB.

 

Co je to bumping metoda? Jak se proti této metodě bránit?

Bumping nebo také bumpkey method či SG metoda, jinak nedestruktivní dynamická metoda (dále NDM) je metoda pro překonání cylindrické vložky. Nedestruktivní metodou se nazývá proto, že její použití nemusí být na zámku příliš patrné (jako je tomu např. u zámku odvrtaného). NDM vyžaduje speciální klíč pro každý druh cylindrické vložky a každý existující profil. K překonání zámku je potřeba jisté dávky zručnosti. I tak je překonání otázkou velké náhody.

NDM existuje již asi 50 let. Zprávy o né se objevují účelově v různě dlouhých periodách a díky výše uvedenému zase zapadá v zapomnění. Výrobci se snaží být o krok napřed - proto tato metoda byla v roce 2002 zahrnuta do podmínek certifikace. Jsme v tomto směru jediní v Evropě, okolní státy na tuto metodu výrobky necertifikují a ani technicky neupravují. NDM lze v ojedinělých případech otevřít starší zámky, případně ty, které nemají žádné ochranné prvky.

Proti NDM je možné se chránit zakoupením certifikované cylindrické vložky.

Cylindrické vložky se totiž v ostatních evropských zemích certifikují pouze dle normy EN 1303. V České republice je základem certifikace bezpečnosti cylindrických vložek a odvozených výrobků moderní evropská norma ČSN P ENV 1627, která navíc stanovuje parametry certifikace cylindrických vložek proti různým metodám překonání (odvrtání, vyhmatání, atd.).

Snadnou orientaci ve výběru vhodného výrobku představuje Pyramida bezpečnosti, jejímž základem je právě norma ENV 1627. Pyramida pomocí barev a bezpečnostních tříd rozlišuje vložky na čtyři skupiny :

•          červená, označení pb4 - cylindrické vložky s velmi vysokou ochranou

•          modrá, označení pb3 - cylindrické vložky s vysokou ochranou

•          zelená, označení pb2 - cylindrické vložky s dostatečnou ochranou

•          šedá (bílá), označení pb1 - cylindrické vložky se základní ochranou

Certifikované výrobky jsou označeny symboly Pyramidy bezpečnosti na obalech.

Označení Pyramidy bezpečnosti uvádějí u každého výrobku i katalogy výrobců jak v tištěné podobě, tak v podobě www stránek na internetu. Proti NDM jsou ve svých třídách odolné všechny certifikované cylindrické vložky FAB.

Výrobky společnosti FAB jsou certifikovány podle přesně daných postupů, stanovených Národním bezpečnostním úřadem.

O certifikovaných výrobcích se můžete dozvědět více také na internetových stránkách na www.trezortest, www.nbu.cz.